Wernisaż grupy PLAMA – „Kruche myśli zapisane kolorem”

PLAMA - Kruche myśli zapisane kolorem

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na wernisaż prac plastycznych grupy PLAMA pt. „Kruche myśli zapisane kolorem”, który odbędzie się 16 listopada, o godz. 17:00 w galerii Nova (ul. Partyzantów 40) w Chełmie (Lubelskie). Otwarcie wystawy będzie połączone z promocją zeszytu poetyckiego „Kruche myśli” i minikoncertem Marka Miszczuka.

Na wernisażu Grupy Plama będzie można zobaczyć prace jedynego chełmianina w tym gronie, pana Adama Puławskiego.

Początki działalności związku artystów sięgają 1983 roku. Wówczas zawiązała się nieformalna Grupa Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych PLAMA, promująca upowszechnianie kultury plastycznej w środowisku, złożona z pasjonatów wyrażających swoją twórczość różnorodnymi środkami malarskimi. Od 2004 roku działa jako Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, zrzeszając również łęczyńskich literatów i ludzi teatru. Dorobek grupy stanowią liczne wystawy zbiorowe w kraju i za granicą, warsztaty poetyckie, almanachy, spektakle teatralne, publikacje i albumy. Aktualnie PLAMA zrzesza artystów nie tylko z Łęcznej, ale także z różnych miast Polski.

Wystawa jest przykładem widocznego zróżnicowania twórczych postaw oraz indywidualnych wizji sztuki i autorskich środków wyrazu. Walory artystyczne i forma warsztatowa prac, zamknięte są w odmiennych kompozycjach – począwszy od koncepcji w pełni realistycznych, poprzez deformację i syntezę, do abstrakcji. Preferowane techniki wskazują na upodobania poszczególnych autorów, przybliżając charakter twórczej ekspresji, pozwalającej na swobodną interpretację zapisu rzeczywistości. Artyści spójność odnajdują w pasji, oddającej plastyczność wypowiedzi, niezaprzeczalnie łączącej wszystkich wystawiających. Eksponowane obrazy są zaproszeniem do zatrzymania się, wyrwania z chaosu dnia codziennego oraz refleksji, zadumy i dialogu.

Koncert Marka Miszczuka będzie dźwiękowym elementem wernisażu oraz prezentacji poetyckiej „Kruche myśli”. Muzyk, znany z YouTube’a jako „Chełmski Grajek” lub „Grajek z miasteczka Ch.”, wykona autorskie utwory z gatunku poezji śpiewanej. Artysta jest twórcą programu muzycznego, opartego na motywach twórczości Longina Jana Okonia.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie, objęte honorowym patronatem Burmistrza Łęcznej. Wstęp wolny.

PLAMA - Kruche myśli zapisane kolorem

Grupa PLAMA

W 1983 roku z inicjatywy Osiedlowego Domu Kultury SM w Łęcznej zawiązała się nieformalna Grupa Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych PLAMA, promująca upowszechnianie kultury plastycznej w środowisku a złożona z pasjonatów wyrażających swoją twórczość różnorodnymi środkami malarskimi.

W 2004 roku przyjęła status stowarzyszenia dając początek działalności ŁĘCZYŃSKIEMU STOWARZYSZENIU TWÓRCÓW KULTURY I SZTUKI „PLAMA”, jednocześnie poszerzając swoje szeregi o łęczyńskich literatów i ludzi teatru. Dorobek grupy to liczne wystawy zbiorowe w kraju i za granicą, warsztaty poetyckie, almanachy, spektakle teatralne, publikacje i albumy.

Za te kulturotwórcze działania Stowarzyszenie zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Burmistrza Łęcznej „Łęczyński Odyniec Kultury 2002″, w 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał PLAMIE honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w roku 2023 otrzymało Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego.

Aktualnie PLAMA zrzesza artystów nie tylko z Łęcznej, ale także z różnych miast Polski. Wielu z nich należy także do innych związków i stowarzyszeń, m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.

Tworzymy grupę, w której każdy twórca rozwija się indywidualnie, ma swoją wizję sztuki i dąży do wypracowania własnych środków wyrazu. Nasze wystawy są przykładem widocznego zróżnicowania twórczych postaw.

„Kruche myśli zapisane kolorem” to ekspozycja, która niewątpliwie, przyciąga uwagę walorami artystycznymi i rozwiązaniami warsztatowymi zamkniętymi w kompozycjach – od przedstawień w pełni realistycznych, poprzez deformację i syntezę, skłaniając się ku abstrakcji. Preferowane techniki to: akwarela, olej, akryl, suchy pastel, rysunek i fotografia. Wskazują one na upodobania poszczególnych autorów, objawiając ich twórczą ekspresję pozwalającą na swobodną interpretację zapisu rzeczywistości.

Ile artystycznych osobowości, tyle odmiennych opracowań materii malarskiej, przejawiających się w komponowaniu przestrzeni obrazu, w operowaniu światłocieniem, w zastosowaniu kolorystycznych kontrastów czy faktur. Podejmowane motywy – pejzaż, kwiaty, martwa natura, architektura, człowiek, zwierzę – jako różne źródła inspiracji w połączeniu z bogactwem rozwiązań formalnych, składają się na całokształt odbioru.

Spójność odnajdujemy w pasji, jaką jest potrzeba plastycznej wypowiedzi, ta z kolei niezaprzeczalnie łączy wszystkich wystawiających.

Eksponowane obrazy są zaproszeniem do zatrzymania się, wyrwania z chaosu dnia codziennego, do refleksji, zadumy i dialogu.

Każdego roku wystawienniczą wędrówkę rozpoczynamy od prezentacji naszych prac w łęczyńskiej galerii by następnie gościć w zaprzyjaźnionych galeriach w Polsce.

Prezes Stowarzyszenia – Maria Zuzańska