„Republika marzeń” – Monodram Pauliny Prokopiuk

Monodram Pauliny Prokopiuk - Krasnystaw

Krasnostawski Dom Kultury w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru zaprasza na monodram „Republika marzeń”, w którym główną rolę gra pochodząca z Krasnegostawu Paulina Prokopiuk. Spektakl zostanie pokazany dwukrotnie 27 marca 2023 r. o godzinie 12:00 i wieczorem o godz. 18:00.

O spektaklu: „Republika marzeń”

Ty też idziesz na szlak? A idziesz czy wracasz? Masz mapę? Jakie jest twoje marzenie? Jesteś blisko czy daleko? Wychodząc naprzeciw własnym pragnieniom, Zofia – bohaterka monodramu – udaje się w wewnętrzną podróż do schulzowskiej Republiki Marzeń. Zatrzymuje się na chwilę w pustynnej chacie. Czy spotka na swojej drodze Błękitnookiego?

“Dawno wyrzekliśmy się naszych marzeń o twierdzy, a oto po latach znalazł się ktoś, kto je podchwycił, wziął na serio, ktoś naiwny i wierny w duszy, kto je przyjął dosłownie, za dobrą monetę, wziął do ręki, jak rzecz prostą i nieproblematyczną. Widziałem go, mówiłem z nim. Miał oczy nieprawdopodobnie błękitne.”

Podstawą scenariusza spektaklu jest relacja z podróży jednej z autorek do fińskiej Laponii, prawdziwe historie mieszkających tam ludzi i proza Brunona Schulza.

Monodram Pauliny Prokopiuk - Krasnystaw

„Republika marzeń” – monodram na motywach opowiadania Brunona Schulza

Scenariusz: Gosia Jakubowska Raczkowska, Paulina Prokopiuk
Reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska
Reżyseria światła, wizualizacje: Damian Bakalarz
Współpraca scenograficzna: Łukasz Wójtowicz
Muzyka: Stanisław Leśniewski
Wykorzystane utwory:
Brief Drum Solo No Cowbell autorstwa Greg Kocis opublikowane na licencji Creative Commons.
Konsultacja choreograficzna: Magdalena Malik
Plakat: Paweł Mroczek
Produkcja: Fundacja Teatr Wschodni

Partnerzy:
Fundacja Sztuka Łączenia
Teatr Loch Camelot w Krakowie
Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie
Hyvärilä Youth and Holiday Center, Nurmes

Obsada:
Zofia – Paulina Prokopiuk
W materiałach audio głosu użyczył Franciszek Szumiński.

Premiera: 16 grudnia 2022 r. ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie
Zrealizowano w ramach programu „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”

Bilety w cenie 20 zł normalny i 15 zł ulgowy do kupienia w kasie KDK i na bilety.krasnystaw.pl

Paulina Prokopiuk – pochodząca z Krasnegostawu absolwentka aktorstwa na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (2022), wiceprezeska Fundacji „Teatr Wschodni”. Zagrała w przedstawieniach dyplomowych: „Mewa” w reżyserii Franciszka Szumińskiego oraz „Flying fish” w choreografii Ferenca Fehéra. Jako aktorka debiutowała na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach w spektaklu „Pokora” w reż. R. Talarczyka. Wyreżyserowała spektakle: „Sauna evening” (2021), „Nazwisko” (2020), oraz „ZEN_IT” (2019). Pracowała jako asystentka reżyserów: Roberta Talarczyka, Bartłomieja Błaszczyńskiego, Anny Piotrowskiej, Joanny Lewickiej. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia.

Gosia Jakubowska Raczkowska — jest absolwentką krakowskiej AST, kierunek reżyseria dramatu. Ukończyła także: studia kulturo i teatroznawcze na Wydziale Polonistyki UJ, a także Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Instytutu im. J. Grotowskiego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się teatr operujący tekstami biograficznymi i dokumentalnymi. Do jej najważniejszych realizacji należą: spektakl dyplomowy „Pani Bovary. Możliwa historia” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, spektakl dokumentalny „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” oparty na prawdziwych historiach osób w kryzysie bezdomności (Teatr AST Kraków). oraz monodram pt. „Portret Artysty Współczesnego”. Była asystentką reżyserów i reżyserek teatralnych: Pawła Świątka, Wojciecha Klemma, Doroty Segdy i Michała Kotańskiego. Ponadto jest współfundatorką i członkinią zarządu Fundacji Sztuka Łączenia.