„Niecierpliwość drzewa” – Teresa Chomik-Kazarian w chełmskiej Galerii Atelier

Niecierpliwość drzewa - Teresa Chomik-Kazarian

Zapraszamy na wystawę malarstwa i spotkanie autorskie „Niecierpliwość drzewa” – Teresy Chomik-Kazarian, na Lubelszczyznę, do chełmskiej Galerii Atelier Ryszarda Karczmarskiego. Wernisaż i wydarzenie odbędzie się 25 marca 2023 r., o godz. 17:00, w siedzibie Galerii w Chełmie, przy ul. Lwowskiej 24.

„Niecierpliwość drzewa – jak dotyk abstrakcji”

Wieczna i potężna natura była od zawsze źródłem inspiracji. Las rozbudzał wyobraźnię starożytnych, bo w nim świat mityczny mógł zaistnieć obok realnego. Był niezgłębiony i tajemniczy i takim pozostał do dziś, bo artyści wciąż czują tę nadprzyrodzoną siłę – swoiste sacrum, któremu dają odbicie w sztuce. Nadal są drzewa obiektem kultu, źródłem natchnienia i inspiracji, symbolem, mitem i rzeczywistością, w której wydaje się być ich – niestety – coraz mniej.

Niecierpliwość drzewa - Teresa Chomik-Kazarian

Teresa Chomik-Kazarian od początku swojej artystycznej działalności dostrzega w drzewie przede wszystkim zaklęty czas – czas, który trwa i przemija, czas, w którym żyje – czas, który otacza ją tak jak drzewa. Można śmiało stwierdzić, że drzewo jest w jej wyobraźni od zawsze, a ta – tworząc niebywałe kształty – pozwala, aby artystka utrwaliła drzewo na płótnie jak zapis chwili, emocji, radości i cierpienia. Bo drzewo – jak mówi – jest bliskie człowiekowi i tak naprawdę nie można bez niego żyć – jest ono na początku życia i na jego końcu. Żyje z człowiekiem i nawet wtedy, gdy obumiera ma w sobie zaklęty czar, a w rozpadającym się pniu, w jego wnętrzu, wciąż żyją kształty i kolory, które Teresa wydaje się dostrzegać z wielką precyzją, aby potem – filtrując to wszystko przez własną wyobraźnię – utrwalić na płaszczyźnie płótna. Nawet najmniejszą cząstkę tej niepowtarzalnej przyrody potrafi zamknąć w ogromnym płótnie dając w ten sposób drzewom nowe życie, tworząc „z nich” kompozycje cykliczne – swoiste poliptyki: „Żywioły”, „Refleksje”, „Przeobrażenia” czy „Przebudzenia”. Szerokie i energiczne pociągnięcia pędzla świadczą o niebywałej twórczej odwadze artystki, dla której barwa jest środkiem ekspresji, a organizując przestrzeń – zwłaszcza w sposób abstrakcyjny – ma zawsze wiele do powiedzenia i co najważniejsze, zawsze wie, kiedy skończyć. Potrafi doskonale wyczuć moment odejścia od obrazu, aby go „nie zamęczyć” i pójść dalej, zostawiając widzowi obszar własnych domysłów i interpretacji, bo każda najmniejsza cząstka malarskiego płótna ma tu swoje własne życie, pobudza wyobraźnię odbiorcy. Obrazy tylko pozornie wydają się echem abstrakcyjnego ekspresjonizmu, wyrazem idei all-over, dynamiczną grą impastowych plam, które będąc zapisem emocjonalnego napięcia twórcy, chciałyby wyjść poza ramy płótna. To kompozycje przemyślane od początku do końca. Nawet jeśli można zobaczyć w nich jedynie czystą abstrakcję, to zawsze będą przyciągały wzrok kolorem, wyrafinowanym jego doborem i zestawieniem. Jeśli obraz jest zdominowany jedynie zielenią czy błękitem wyłaniającym się z ciemnego tła, to będą w nim napięcia walorowe wywołujące dynamizm i uświadamiające, że życie jest tak naprawdę wszędzie i też w pniu martwego drzewa doprowadzonego do abstrakcji. Nawet w tych kompozycjach, gdzie alokalny kolor drzewa jest zredukowany do minimum, pojawia się jasna smuga światła – niewielki akcent, blik, wąski impast – nadająca temu malarstwu głęboki sens i nadzieję; to uświadomienie, że forma, choć zniekształcona, trwa i nie ma końca nawet jeśli w jakiś sposób ulegnie malarskiej destrukcji.

Niecierpliwość drzewa - Teresa Chomik-Kazarian

Obrazy Teresy Chomik-Kazarian przemawiają kolorem, bo on ma na płótnach niebywałą siłę. Nawet jeśli tryptyk budują jedynie barwy neutralne, z małym akcentem czerwieni czy żółci – będącym trochę jak symboliczne światło w tunelu, wyprowadzone z cienia – to czytelną staje się tu nadzieja na dalsze trwanie, mimo wszystko.

Natura jest od wieków mistrzynią piękna i to widać nawet na obrazach Teresy, mimo że są one odległe od realistycznego myślenia. Oprócz drzew artystka sporo miejsca i uwagi poświęca kwiatom, choć nie tworzy z nich tradycyjnej martwej natury. Ogromne kwiaty, o szerokich płatkach (tak jak „szeroką” jest w tym malarstwie barwna plama – charakterystyczna cecha tej twórczości), podobnie jak drzewa, dostają na obrazach nowe życie, mieszcząc się z trudem w ramach płótna. Są amarylisy, ale też kwiaty jabłoni czy wiśni, dlatego drzewo pozostanie chyba na stałe wyróżnikiem tego wyjątkowego malarstwa.

Niecierpliwość drzewa - Teresa Chomik-Kazarian

Najnowsze obrazy artystki wydają się być najbliższe czystej abstrakcji, ale przecież Teresa Chomik-Kazarian od wielu lat uczy nas dostrzegać w obrazie „nieprzedstawiającym” naturę, zwłaszcza drzewo i jego fragmenty. To kompozycje, które zgodnie z ideą nowoczesnej sztuki, mają skłaniając widza do intelektualnego wysiłku. Ograniczone w kolorystyce, działają chyba rzeczywiście podobne jak znane nam cykle drzew. W ognistej czerwieni, tworzącej przenikające się nieokreślone formy (może nieco spokojniejsze niż te roztańczone w tryptykach z drzewami), jest nadal świetlisty akcent – znak życia, niczym iskra rozświetlająca ludzkie wnętrze.

Artystka bawi się kolorem, ale nie rezygnuje z kompozycji w barwach neutralnych– czerniach, bielach i szarościach, choć są to potencjalnie nie-kolory. W tryptyku „Studium natury” zbudowanym czernią i bielą, będącym zapisem przeżyć związanych z pandemią i lockdownem, można dostrzec pnie spróchniałych, może wypalonych, drzew. Ale w tym malarstwie jest przecież zawsze cień nadziei – mały świetlisty akcent albo – tak jak tu – fragment spłowiałego błękitu nieba. W powstałym niedawno tryptyku utworzonym w podobnej tonacji, mimo braku kolorów, wprawne oko widza może dostrzec cały ogrom przeżyć – wręcz malarską wizję nieskończoności. Wydłużone postacie-cienie nie zmierzają donikąd – idą w stronę światła, tam gdzie z mroku wyłania się fragment arkady wejścia (przejścia?), bo życie – choć jest tu i teraz – w końcu przeminie, ale zawsze pozostawi coś po sobie, coś, co można zamknąć nawet w module drzewa (bo przecież duchy ukrywają się w drzewach), albo w barwnej płaszczyźnie obrazu. Wszak sztuka jest nieśmiertelną, a malarstwo Teresy Chomik-Kazarian uświadamia nam, że piękno jest poza czasem i przestrzenią – piękno jest wszędzie, bo wszędzie jest światło i nadzieja. „Niecierpliwość drzewa jest niczym dotyk abstrakcji” – mówi artystka, a to wszystko może być – zwyczajnie – nawet „po tamtej stronie czasu”.

Izabela Winiewicz-Cybulska

Niecierpliwość drzewa - Teresa Chomik-Kazarian

Wystawa malarstwa – „Niecierpliwośc Drzewa” – Teresa Chomik – Kazarian

Wernisaż i spotkanie autorskie: sobota 25 marca 2023, godz 17.00

Wystawa czynna do 11 kwietnia 2023r.

Kurator Galerii: Ryszard Karczmarski

tel. 602 559 866

Galeria Atelier w Chełmie – ul. Lwowska 24
Niecierpliwość drzewa - Teresa Chomik-Kazarian