Kreską i barwą – wystawa Adama Puławskiego w Warszawie

Adam Puławski - Kreską i barwą

Zapraszamy na wystawę chełmianina Adama Puławskiego – „Kreską i barwą” do Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” w Warszawie. Wernisaż i spotkanie z artystą odbędzie się 14 kwietnia 2023 r., o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Wystawa Adama Puławskiego to kilkadziesiąt autoportretów i portretów jego bliskich, przyjaciół i znajomych. W pracach z jednej strony dominuje kreska rysowana cienkopisem, ołówkiem i pastelami, z drugiej zabawa plamą, barwą, z widocznymi konturami twarzy, z użyciem farb akwarelowych. Autor preferuje czyste, odważne kolory, czasami grę barw nietypową dla tej techniki malarskiej. W jego portretach widać zamiłowanie do prac Henri Matissa, Egona Schielego, Kees van Dongena, polskich kolorystów i nurtu „młodych dzikich” z lat 80. XX wieku. Z kolei rysunki to fascynacja wczesnymi pracami Pabla Picassa, późniejszymi Matissa czy niedoścignionego Edgara Degasa. We wszystkich widać dążenie do oszczędności linii oraz uproszczenia formy przekazu.

14 kwietnia o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż z udziałem artysty
Wstęp wolny – zapraszamy
Adam Puławski - Kreską i barwą

Adam Puławski – o artyście

Chełmianin od urodzenia, z wykształcenia i zawodu historyk – dr hab. nauk humanistycznych, specjalizujący się w stosunkach polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej, z zamiłowania malarz i rysownik. Sztuką interesował się od zawsze, od zawsze też rysował i malował. Jego mistrzami są impresjoniści, postimpresjoniści, fowiści i twórczy z przełomu XIX i XX wieku.

Tworzy od kiedy pamięta, jego specjalizacją są portrety, impresjonistyczne, fowistyczne, „młodych dzikich”, z podkreśleniem kreski i barwy, ale także obrazy przestawiające zwierzęta, martwą naturę czy architekturę. Artysta wystawiał w chełmskiej Galerii Atelier Ryszarda Karczmarskiego, w Galerii „Nova” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w Chełmie (2016) i Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie (2017), obecna wystawa to portrety głównie rodziny i znajomych powstałe w latach 2020-2023, malowane akwarelą, czasami z użyciem kredki i flamastra.

Kreską i barwą – Wystawa Adama Puławskiego
Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” – Warszawa
PIĄTEK, 14 KWIETNIA 2023 O 19:00