XXV Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej

Konkurs im. Anna Kamieńskiej po raz 25

Zapraszamy do Krasnegostawu na Lubelszczyźnie na rozstrzygnięcie jubileuszowego XXV Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik poetycki Województwa Lubelskiego wydany w roku 2020 i 2021.

Wręczenie nagród wraz z ogłoszeniem werdyktu jurorów odbędzie się dnia 28 kwietnia 2022 r. o godz. 17:00 na scenie w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury.

W programie wydarzenia znajdą się ponadto: prelekcja dr Anny Marcińczak z Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, która opowie „O poezji Anny Kamieńskiej”, rozmowa Ewy Hadrian z laureatami poprzednich edycji: Hanką Bondarenko, Zbigniewem Dmitrocą i Mateuszem Melanowskim, podsumowanie 25. edycji konkursu oraz cześć artystyczna zatytułowana „Wiersze wybrane – interpretacja”.

W tegorocznym Jury Konkursu zasiadają: Ewa Hadrian, Marcin Jurzysta (przewodniczący) i Piotr Linek. Jury spośród 16 zgłoszonych pozycji do nagrody głównej nominowało następujące książki:

  • Aleksandra Majówka, „Cztery stany skupienia”, Wydawnictwo FONT, Poznań 2020;
  • Mateusz Melanowski, „Pierwsi napotkani”, Fundacja czAR(T) Krzywogońca Krzywogoniec 2020;
  • Robert Gmiterek, „Oikoumene, Na roztoczu świata”, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2020.

O nominowanych książkach piszą:

Łucja Dudzińska: „Drogi czytelniku, rzadko zdarzają się ambitne, przemyślenia, ciekawie skonstruowane debiuty w wieku 17 lat. Warto zapamiętać nazwisko Aleksandry Majówki – przyszłej prozaiczki i poetki. Narracja tomu „Cztery stany skupienia” wprost pęcznieje i pochłania, a jest ukierunkowana na ukazywanie lub poszukiwanie wspólnych miejsc, odczuć, związków przyczynowo – skutkowych.”

Justyna Bargielska: „Lubię podróż, w którą czytelników ta książka zabiera. A jest to, jak się nietrudno domyślić, podróż w dużej mierze w czasie, ale też podróż w siebie, lub może bardziej – obok siebie. Nic konfesyjnego nie ma w tych wierszach, a przecież są subtelnym pod względem psychologicznym i wiarygodnym pod względem literackim zapisem autoanalizy, często w kontekście społecznym, czasem w metafizycznym.”

Agnieszka Herman: „Oikoumene. Na roztoczu świata” Roberta Gmiterka to zbiór kilkudziesięciu miniatur, przewodnik po miejscach i historiach ludzi z terenu Roztocza i okolic. Nieprzypadkowo swoją pierwszą książkę „Sen na Kniaziach” autor nazwał „genetyczną pamięcią miejsc i zdarzeń”. Kniazie, Szczebrzeszyn, Stara Huta, Chodywańce, Hrebenne, Mołodowce, Chotylub, Narol, Bełżec – wszystkie te miejsca znajdziemy na mapie, ale z Gmiterkiem mamy szansę zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości.”

Konkurs im. Anna Kamieńskiej po raz 25

Lista wszystkich tomików zgłoszonych do tegorocznego konkursu:

  1. Urszula Michalak, „Wołanie trzciny nadłamanej”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2020;
  2. Paweł Wojciech Maciąg, „Ratować krew przed zastygnięciem”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2020;
  3. Robert Gmiterek, „Oikoumene. Na roztoczu świata”, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2020;
  4. Aleksandra Majówka, „Cztery stany skupienia”, Wydawnictwo FONT, Poznań 2020;
  5. Danuta Agnieszka Kurczewicz, Robert Dariusz Gałan, „(O) pary”, Wydawnictwo TAWA Taurogiński Waldemar, Chełm 2021;
  6. Danuta Agnieszka Kurczewicz, „Półproste”, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2021;
  7. Pablo Mocca, „Fortepian nieznajomego”, KryWaj Krystyna Wajda, Koszalin 2021;
  8. Mateusz Melanowski, „Pierwsi napotkani”, Fundacja czAR(T) Krzywogońca, Krzywogoniec 2020;
  9. Anna Łyczewska, „Nieoczywistość nieanielska”, Norbertinum, Lublin 2020;
  10. Waldemar Michalski, „Mały tryptyk roztoczański”, Norbertinum, Lublin 2020;
  11. Katarzyna Sienkiewicz-Pogoda, „Słowa smakują”, Norbertinum, Lublin 2021;
  12. Alicja Barton, „Spacery paryskie”, Norbertinum, Lublin 2021;
  13. Henryk J. Kozak, „Imiona tęsknoty”, Norbertinum, Lublin 2021;
  14. Wiktor Kowalczyk, „Trwanie i przemijanie”, Norbertinum, Lublin 2020;
  15. Zygmunt Marek Miszczak, „Mały patriota. Wiersze rocznicowe”, Norbertinum, Lublin 2021;
  16. Anna Łyczewska, „Za oknem”, Norbertinum, Lublin 2021.

Świętujący swoje 25-lecie Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej zrodził się z pomysłu Marty Kujawskiej-Gilowskiej, która przedstawiła go Janowi Henrykowi Cichoszowi w roku 1993. Rok później, w czasie gdy Krasnystaw obchodził swoje sześćsetlecie, rozstrzygnięto pierwszą edycję Konkursu. Od tamtej pory wręczana jest nagroda za najlepszy tomik wierszy wydany w roku poprzedzającym jej wręczenie, a od kilku lat odbywa się on w cyklu dwuletnim. Głównym organizatorem wydarzenia od jego pierwszej edycji aż do chwili obecnej jest Krasnostawski Dom Kultury, a od prawie 10 lat jego współorganizatorem stała się Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie.

W dotychczasowych konkursach nagrodzone zostały tomiki m.in. takich poetów jak: Maria Józefacka, ks. Alfred Marek Wierzbicki, Marian Janusz Kawałko, Urszula Gierszon, Elżbieta Cichla-Czerniawska, Zbigniew Dmitroca, Eda Ostrowska, Henryk Józef Kozak, Hanka Bondarenko. Dwukrotnie laureatami byli: Jan Henryk Cichosz i Marian Janusz Kawałko. Ciekawostką jest to, że w piętnastej edycji konkursu równorzędne nagrody otrzymali: Elżbieta Cichla–Czerniawska wraz ze Zbigniewem Dmitrocą.

W gronie dotychczasowych laureatów jest trzech profesorów, dwóch księży i dwie aktorki. Nie ma już wśród nas Mariusza Kargula, Mariana Janusza Kawałki i Krzysztofa Konopy. Ci dwaj ostatni byli wyjątkowo związani z konkursem, ponieważ oprócz tego, że byli laureatami, to także jurorami.

Corocznie podczas uroczystości związanej z ogłoszeniem wyników i w trakcie wręczania nagrody promowana jest twórczość i postać patronki Konkursu, co w wielkim stopniu przyczynia się do popularyzacji poetki urodzonej w Krasnymstawie.