Wielkanoc obrządku wschodniego na Ukrainie – Fotowarsztaty.com

fotowarsztaty.com

Tokina oraz Fotowarsztaty.com zapraszają w weekend 26-28 kwietnia na niepowtarzalny plener fotograficzny na Ukrainie, podczas Wielkanocy obrządku wschodniego. Tematem będą prawosławne i greckokatolickie zwyczaje i obrządki wielkanocne, pejzaż wsi malowniczo położonych wśród gór, miasteczka kresowe, najstarsze ukraińskie drewniane cerkwie. Jest to edycja niepowtarzalna, możliwa do realizacji tylko raz w roku.

Uczestnicy pleneru odbędą sentymentalną podróż na wschód, na historyczne Kresy. Wieczorem na noclegu m.in. spora porcja informacji teoretycznych na wykładach oraz… uroczysta kolacja wielkanocna.

W Kościołach Prawosławnych oraz Katolickich Kościołach obrządku wschodniego, Wielkanoc określana jest mianem Paschy, Zmartwychwstania Chrystusowego, ale też Zmartwychwstaniem Pańskim lub Paschą Chrystusową. W tym roku Wielkanoc obrządku wschodniego przypada tydzień po rzymskokatolickiej (27 kwietnia). Podobnie jak dla katolików, to najważniejszy czas roku liturgicznego. Nawiązuje zarówno do Zmartwychwstania – zwycięstwa nad śmiercią, jak i do Paschy.

„W Wielką Sobotę do późnej nocy w cerkwiach adorowane są płaszczenice (rodzaj ikon-całunów) z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. W tym dniu, podobnie jak to jest u wyznawców kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolicy święcą pokarmy. W niedzielę, w cerkwiach obu obrządków od północy odprawione zostaną wielkanocne nabożeństwa rezurekcyjne. Okres postów, dodatkowych umartwień i wyciszenia, zakończy się uroczystą Jutrznią Wielkanocną. Grekokatolicy rozpoczną Wielkanoc od świątecznego śniadania. Nieodłącznym elementem świąt jest dzielenie się jajkiem i pozdrawianie się słowami “Chrystus zmartwychwstał” (“Христос воскрес”). Wierni wspomną też zmarłych.” – mówi Paweł Brzozowski z Fotowarsztaty.com

Uczestnicy Foto-warsztatów odwiedzą między innymi:

  • Chyrów – miasteczko kresowe ze słynnym Gimnazjum i Konwiktem OO. Jezuitów.
  • Laszki Murowane – siedziba rodowa Mniszchów po której przetrwało założenie obronne zamku (wały, fosy, bastiony), stąd wyruszyły słynne wyprawy na Moskwę „Dymitriady”, 2 cerkwie (prawosławna i unicka) w dawnych kościołach.
  • Stara Sól – miasto królewskie, słynące do XVIII w. z wydobycia i handlu solą, najstarsze cerkwie na Ukrainie, zrujnowany kościół św. Michała Archanioła.
  • Monastyr OO. Bazylianów w Ławrowie, rok zał. 1270.
  • Turka – miasteczko kresowe nad Stryjem, kościół rzymskokatolicki, 4 cerkwie, synagoga, rynek miejski.
  • Stary Sambor – miasteczko powiatowe, przerwa na obiad.
  • Jasienica Zamkowa – wieś leząca w górskiej dolinie, cerkiew św. Michała z XVIII w. wraz ze stojąca przy niej potężną dzwonnicą z 1790.
  • Rozłucz – dawniej kurort, obecnie wieś słynąca z dwóch imponujących wiaduktów kolejowych na linii Sambor-Sianki

„Po drodze mijamy cerkwie, zagubione wśród gór wioski, kapliczki i piękny krajobraz. W Starym Samborze postój na posiłek, a tuż przed samą granicą, już na drodze powrotnej, zatrzymamy się na tradycyjne zakupy” – dopowiada Paweł Brzozowski z Fotowarsztaty.com

Na plenerze gościem będzie Bogdan Augustyn, pseudonim artystyczny „Bohun”, pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, autor licznych publikacji, przewodnik i pilot od ponad 30 lat jeżdżący na Ukrainę.

Na czas zajęć organizator zapewnia możliwość bezpłatnego wypożyczenia obiektywów marki Tokina.

Termin: 26-28 kwietnia 2019

Więcej informacji:
https://fotowarsztaty.com/
https://fotowarsztaty.com/tematy-miejsca-zajec/wielkanoc-obrzadku-wschodniego-fotowyprawa-na-ukraine/
Rezerwacje oraz wszelkie pytania można zgłaszać pod adresem info@fotowarsztaty.com.