Światy widziane – Andrzej Grudzień w Galerii Atelier

Galeria Atelier - Chełm

Zapraszamy Państwa na finisaż wystawy Andrzeja Grudnia „Światy widziane”, połączony ze spotkaniem autorskim 19 listopada 2021, o godz. 18, które odbędzie się w Galerii Atelier, przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie.

Galeria Atelier - Chełm

Światy widziane z różnych punktów są różnymi światami. Więc mogę żyć w tylu światach, ile z nich jestem w stanie zobaczyć.
Olga Tokarczuk – „Dom dzienny, dom nocny”

Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne codzienne obrazy stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od przemijania czasu. Zatrzymana chwila może się już wydarzyła albo dopiero zdarzy się. Ten stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne zakończenia nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o deja vu poznajemy wynik.

Autor wchodzi w rolę anioła stróża, prowadzi bohaterów swoich zdjęć po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. Analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.

Galeria Atelier - Chełm

Prezentowane fotografie pochodzą z dwóch cykli: „Autoportrety” oraz „Przewidoczni”.
Zdjęcia z cyklu „Autoportrety” zostały wykonane aparatami otworkowymi na materiałach światłoczułych. Ich niedoskonałość wymusza długie czasy naświetlania pokazując w ten sposób stany emocjonalne duszy. Długie minuty pozowania obnażają wewnętrzną energię, która jest kodem obrazowym czytelnym dla otoczenia tj. bezsilność, apatia, marzenia, gniew.

Projekt fotograficzny A Grudnia „Przewidoczni”, powstaje już od ponad dekady. To zapis spostrzeżeń, próba analizy sensu tego co robimy, jak funkcjonujemy w systemie. Autor zastanawiał się wielokrotnie czy życiowe czynności, które wykonuje codziennie mają sens. Dlaczego gesty, słowa mają oznaczać to co zostało zapisane w ich definicji? Co z tego co robimy jest pierwotnym instynktem a ile dodaliśmy w fazie rozwoju kulturowego?

Galeria Atelier - Chełm

Andrzej Grudzień – Światy widziane
Finisaż w obecności autora – 19.11.2021r., godz. 18

Galeria Atelier – Chełm, Lwowska 24

Galeria Atelier - Chełm

Andrzej Grudzień – rocznik 73, artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wykładowca i dyrektor Studium Fotografii ZPAF w Warszawie gdzie prowadzi zajęcia z fotografii analogowej. Vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Pracował także jako fotoreporter w radomskim „Echu dnia”. Projekt „Przewidoczni” był prezentowany w 2011 na wystawie indywidualnej w Warszawie, a wystawa „Światy widziane” w 2021 w Kielcach i w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. A. Grudzień wystawiał także swoje prace na wystawach zbiorowych w Polsce oraz za granicą.