Festiwal Ziemniaka, czyli jesień na polskiej wsi

Festiwal Ziemniaka - Leśniowice

W pierwszą niedzielę października na Maczułach w Horodysku powitamy jesień. Festiwal Ziemniaka przypomni nam tradycje związane z wykopkami. Na wydarzenie zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku, wspólnie z Wójt Gminy Leśniowice, Starostwem Powiatowym w Chełmie oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach.

Wykopki – jesienne zbiory warzyw tradycyjnie były okazją do integrowania lokalnych społeczności. Na wsiach panowało przekonanie, że praca w grupie jest lżejsza. Zatem rośliny zbierano z pól gromadnie – sąsiedzi wspólnie i kolejno, gospodarstwo po gospodarstwie, kopali ziemniaki, marchew, buraki. Współcześnie ta tradycja zanikła.

W tym roku postanowiliśmy ponownie powrócić i przywołać tradycję tej wspólnty. Stąd zaproszenie dla mieszkańców całej gminy, i nie tyko, do wspólnego świętowania. Na stołach pojawią się tradycyjne dania przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych, z ziemniakami z tegorocznych zbiorów w roli głównej. Zapraszamy wszystkich do degustacji potraw jesiennej kuchni. Nie zabraknie także pieczonego ziemniaka. Jako, że będzie to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku.”, uczestników zaprosimy do wspólnej  zabawy i  śpiewania przy muzyce ludowej. Do tańca i śpiewu zagrają nam Kapela Świcy z Grabowca i zespół Cuda Wianki z Dorohuska. Wystąpią również nasi lokalni artyści.

Festiwal Ziemniaka - Leśniowice

W trakcie wydarzenie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Żniwowaniu. Powrót do tradycji i promocja lokalnej kultury czyli Żniwowanie w Horodysku

Wstęp na imprezę bezpłatny. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 na terenie wydarzenia będzie obowiązywał odrębny Regulamin.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Spotkania z żywą tradycją w Horodysku” realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, którego beneficjentem jest horodyskie KGW.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk