Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice

Warsztaty Gmina Leśniowice

Wójt Gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają do udziału w wyjątkowych warsztatach, które będą odbywać się w siedzibie SOK Leśniowice (woj. Lubelskie).

Przez cały wrzesień dzieci, młodzież i dorośli z terenu gminy będą mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach rękodzielniczych i nie tylko, które tematycznie nawiązywać będą do wyników prac archeologicznych prowadzonych na terenie gminy Leśniowice, w miejscowości Horodysko. Warsztat „Barwne wątki przeszłości” to zajęcia barwierski i tkackie, w ramach których uczestnicy zaprojektują, a następnie utkają wzór charakterystyczny dla lokalnej kultury, inspirowany odkryciami archeologicznymi. Podobnie zajęcia „Historia zaklęta w glinie” będą służyć odtworzeniu wzoru naczynia ceramicznego, które później będzie wykorzystane jako element promocji gminy. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w tworzeniu „Legendy o naszym przodku” – historii mieszkańca tego obszaru, którego wizerunek udało się odtworzyć w ramach badań archeologicznych. Następnie legenda posłuży za scenariusz do filmu animowanego, który powstanie w ramach zajęć z animacji poklatkowej. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, stypendyści i laureaci nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Elżbieta Rojek, Agnieszka Jackowiak, Karolina Balmas – Pęczuła i Sebastian „Lepgar” Kozłowski.

Założeniem jest praktyczne wykorzystanie znalezisk i ustaleń badaczy z prowadzonych prac wykopaliskowych. Organizatorzy chcą w ten sposób przybliżyć unikalne na skalę Wschodniej Europy odkrycia naukowców. W wyniku warsztatów powstaną oryginalne wzory i projekty, które będzie można powielać i używać do celów dalszej promocji tego wyjątkowego miejsca. Całość jest kolejnym, po Biesiadzie Słowiańskiej, etapem projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”, realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”. Wstęp na wszystkie zajęcia wolny. Szczegółowy program i informacja o zapisach na sok.lesniowice.pl

Warsztaty Gmina Leśniowice

Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice: Program zajęć

Warsztaty „Legenda o naszym przodku”

Uczestnicy stworzą opowiadanie – historię o mieszkańcach gminy sprzed setek lat.
Przeprowadzone badania archeologiczne pozwoliły odtworzyć wygląd jednego z członków społeczności zamieszkującej teren naszej gminy 4 tyś lat temu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii znamy twarz naszego protoplasty. Jednak brak mu tożsamości. W ramach działania 15-osobowa grupa uczniów z SP w Leśniowicach i SP w Sielcu opracuje, w formie opowiadania-legendy możliwą historię naszego przodka.
Zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
Wtorek, 8 września 2020 r., g. 16.15 (pierwsze spotkanie)
Piątek, 11 września 2020 r., g. 16.15
Wtorek, 15 września 2020 r., g. 16.15
Piątek, 18 września 2020 r., g. 16.15

Prowadzenie: Elżbieta Rojek:
Aktorka, wokalistka, animatorka kultury oraz działaczka na rzecz wielokulturowości. Wieloletnia wokalistka zespołu Orkiestra Świętego Mikołaja, do 2005 roku jedna z czołowych aktorek Teatru Gardzienice, współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, stypendystka Ministerstwa Kultury. Posiadaczka medalu zasłużonej Działaczki Kultury. Gra w spektaklach, śpiewa oraz tworzy własne projekty artystyczne.

Warsztaty „Animowana legenda”

Warsztaty animacji poklatkowej, w ramach których, na bazie Legendy o naszym przodku, powstanie film animowany. Podczas 3 dniowych warsztatów uczestnicy będą tworzyć od podstaw animację poklatkową. Po zapoznaniu się z historią i podstawowymi technikami animacji poklatkowej, zostanie stworzony storyboard oraz scenariusz filmu. Następnie uczestnicy wykonają elementy animacji, które potem zostaną ożywione za pomocą aparatu fotograficznego i programu komputerowego. Gotowa animacja zostanie udźwiękowiona przez uczestników za pomocą przedmiotów codziennego użytku i własnych głosów.Zapraszamy dzieci i młodzież.

Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
22, 23, 24 września 2020 r., g..16.00.

Prowadzenie: Karolina Balmas – Pęczuła
Absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych oraz grafiki na UMCS w Lublinie i UP w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury w 2020 roku. Zdobywca głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Fama w Świnoujściu za projekt filmowo-muzyczny Miejscovnik.pl oraz wyróżnienia za projekt Re:Pieśni. Twórca animacji, teledysków, reportaży. Instrumentalistka i wokalistka w zespołach Kipikasza, Dziadowski Projekt oraz twóczyni projektu muzycznego dla dzieci- Ptaszkowie Śpiewali. Kocha podróże, naturę, wieś.

Warsztaty „Historia zaklęta w glinie”

Zajęcia ceramiczne, w ramach których uczestnicy stworzą wzór naszej lokalnej ceramiki, inspirowany odkryciami archeologicznymi w Horodysku.
Grupa młodsza: od 8 roku życia.
Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
11,18, 25 września i 2 października 2020 r., g..16.00.
Grupa młodzieżowo – dorosła.
Zajęcia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Leśniowicach (Leśniowice 19 A):
11,18, 25 września i 2 października 2020 r., g..17.45.

Prowadzenie: Sebastian Lepgar Kozłowski
Garncarstwem zajmuje się już 14 lat. Zaczymał w Pawłowie pod czujnym okiem garncarza Pana Leszka Kiejdy. Pierwsze wyroby garncarskie Lepgara nawiązywały do twórczości ludowej. Po kilku latach wyspecjalizował swój własny styl dekoracyjny, polegający na przyklejaniu roślin i ziół do ulepionych garnków, kubków czy filiżanek. Dzięki temu każdy kubek jest inny i nie powtarzalny.

Warsztaty „Barwne wątki przeszłości”

Cykl warsztatów rękodzielniczych wykorzystujących surowce naturalne i odnoszących się do lokalnej przestrzeni i historii. Przysłuchamy się opowieści ziemi, zapoznamy z jej bogactwem, zlokalizujemy nasze korzenie, a z nich stworzymy obrazy utkane z lnu, ozdobione haftem z przędz barwionych roślinami. To będą autorskie mapy, na koniec opasane krajką.
wtorek, 15 września 2020 r. – Barwienie roślinami (po południu)
środa, 16 września 2020 r. – Tkanie płótna (po południu)
środa, 23 września 2020 r. (termin do ustalenia) – Ozdabianie obrazów (po południu)
środa, 30 września 2020 r. (termin do ustalenia)- Tkanie krajek (po południu)

Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak
Kulturoznawczyni, rękodzielniczka. Zajmuje się pracą edukacyjno-artystyczną w obszarze rękodzieła tradycyjnego i włókiennictwa ludowego oraz wyrobem produktów tkackich i filcowych. W swojej pracy wykorzystuje naturalne surowce i nawiązuje do dawnych technik włókienniczych: tkania, przędzenia, filcowania. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. Prowadzi Sklep – Pracownię Hobby-Wełna, organizuje wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia. Z jej fascynacji kolorami i procesem ich barwienia powstał projekt RGB – Regionalna Grupa Barw. Od lat szuka na polskich wsiach historii o tym, jak to dawniej było.

Zapisy prowadzi Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach pod nr 82 567 63 33 (w godz. Od 7.30 do 15.30) lub na adres kultura.lesniowice@gmail.com.

Uwaga: Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”, realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Podczas zajęć obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego wydane w związku z epidemią COVID-19.