Szlakiem cerkwi w Bieszczadach

Fotowarsztaty

Zapraszamy w Bieszczady na Weekendowe warsztaty fotograficzne organizowane przez Fotowarsztaty.com. Warsztaty z twórczą fotografią zaplanowane zostały na 28 lutego – 1 marca, w których nacisk położony jest na urzekającą drewnianą architekturę cerkiewną w Bieszczadach.

Po Fotowarsztatach.com możemy się spodziewać jak zawsze, że wydarzenie fotograficzne z pięknem zaklętym w drewnie – to jak zwykle solidna dawka wiedzy fotograficznej wzbogacona będzie informacjami o historii, architekturze i sztuce – w jedynych w swym rodzaju okolicznościach bieszczadzkich cerkwi. A wieczorem, na noclegu ognisko, kiełbaski oraz niezapomniana prawdziwa ruska bania.

Bieszczady to przestrzeń gdzie stykały się ze sobą dwie grupy etnograficzne Bojków i Łemków. Budownictwo sakralne jakie powstało na tym pograniczu cechowała duża różnorodność. Obok archaicznych cerkwi bojkowskich zachowały się tu budowle w typie narodowym a także świątynie stylowo mieszane. To bogactwo architektonicznych rozwiązań jest obecne tylko w tym zakątku Polski. Uczestnicy pleneru będą mogli wejść do zamkniętych-nieczynnych obiektów, doświadczając niesamowitej podróży w czasie (niektóre z cerkwi pozostają zamknięte od ponad 65 lat, niezapomniane wrażenia). Na trasie między innymi Liskowate, Bystre, Michniowiec, Równia, Smolnik.

Bieszczady - Równia

Wprowadzeniem w temat będzie piątkowy wykład dotyczący kultury i architektury cerkiewnej, przeprowadzony wspólnie z teoretyczną częścią zajęć poświęconą fotografii.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, autor licznych publikacji, przewodnik i pilot od ponad 30 lat jeżdżący w Bieszczady i na Ukrainę, związany z Centrum Turystyki Kulturowej “Carpathia”.

Zaś w sobotni wieczór, w ramach odpoczynku po powrocie z pleneru zaplanowane jest ognisko oraz wizyta (dla zainteresowanych) w prawdziwej ruskiej bani czyli tradycyjnej wschodniej saunie.

Dodatkową atrakcją są miejsca które „zagrały” w serialu HBO Wataha: jeden z plenerów zaplanowany jest przy cerkwi obecnej w serialu, zaś nocować będziemy w miejscu… które było filmowym domem głównego bohatera, Wiktora Rebrowa!

Na czas zajęć będzie można bezpłatnie wypożyczyć obiektywy marki Tokina.

Lokalizacja zajęć

Noclegi i atrakcje wieczoru zaplanowane są w Zagrodzie Magija Twórcze Bieszczady – osadzie składającej się z przenoszonych chat, miejscu o niepowtarzalnym klimacie, prowadzonych przez ludzi z artystyczną duszą, współzałożycieli folkowego zespołu Tołhaje, laureatów wielu nagród (m.in. “Folkowy Fonogram Roku”, nominacja do prestiżowej nagrody Fryderyków).

Zagroda Magija Magda i Janusz Demkowicz – zagrodamagija.pl
Orelec 6a, Uherce Mineralne
49°27’04.7″N 22°26’27.4″E
49.451300, 22.440932

Miejsce: Bieszczady, część wschodnia

Termin: 28 lutego – 1 marca 2020

Cerkiew w Bieszczadach

Program

Piątek

17:00: Obiadokolacja
18:00: Wykład teoretyczny z ćwiczeniami, pokaz slajdów
21:00: Degustacja nalewek karpackich w “Pieczarze Węgrzyna”

Sobota

7:30: Śniadanie
8:30: Wyjazd na plener fotograficzny do najciekawszych drewnianych cerkwi regionu
18:00: Obiadokolacja
19:00: Ognisko i/lub ruska bania

Niedziela

4:00-6:00: Wyjście na wschód słońca (godzina zależna od pory roku)
8:00: Śniadanie
9:00: Wycieczka plenerowa w okolicy (np. park makiet cerkwi, ruiny klasztoru, wodospad, stadnina koni)
11:00: Ewentualny wykład dot. obróbki zdjęć, podsumowanie, dyskusja
14:00: Zakończenie, obiad

Z uwagi na napięty plan, organizator Fotowarsztatów prosi o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Więcej informacji:
https://fotowarsztaty.com/
https://fotowarsztaty.com/tematy-miejsca-zajec/szlakiem-cerkwi-w-bieszczadach/