Spektakl „Antygona w Nowym Jorku” w Krasnymstawie

Antygona w Nowym Jorku

Zapraszamy 22 listopada 2023 roku o godzinie 18:00 do Sali Widowiskowej na premierę spektaklu „ANTYGONA W NOWYM JORKU” na podstawie sztuki Janusza Głowackiego. Spektakl przygotował No-Name Theatre działający w Krasnostawskim Domu Kultury. Spektakl wyreżyserował Jan Cudak, który odpowiada również za scenografię.

W spektaklu występują:

  • Policjantka – Karolina Kurek
  • Sasza – Jan Cudak
  • Anita – Ewelina Aleksandrowska-Rokita
  • Pchełka – Krzysztof Grzesiuk
  • John – Wojtek Machejus

Wydarzenie odbędzie się w ramach jubileuszu 70-lecia Krasnostawskiego Domu Kultury. Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w kasie KDK.
Prapremiera skróconej wersji spektaklu odbyła się w ramach IV Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka 19 maja 2023 roku i spotkała się bardzo pozytywnym odbiorem publiczności.

Antygona w Nowym Jorku

Przedstawienie poprzedzi prelekcja dr Elżbiety Baniewicz – teatrolożki, krytyczki teatralnej. Absolwentka polonistyki UW i Studium Literacko-Teatralnego przy PWST w Warszawie. Publikowała teksty o teatrze od 1972 roku w „Teatrze”, „Kulturze”, „Polityce”, „Miesięczniku Literackim”, „Nowych Książkach” i „Thêàtre en Pologne”. Od 1990 roku prowadzi dział teatralny w „Twórczości”.

Wydała monografie:
„Kazimierz Kutz – z dołu widać inaczej” (WAiF 1994 i „ISKRY” 1999), „Erwin Axer – teatr słowa i myśli” (WL, 2010); dwie książki o Annie Dymnej: „Anna Dymna – ona to ja” („Twój Styl” 1997, „Świat Książki” 2001) i „Dymna” (Marginesy 2014), i dwie o Januszu Gajosie: „Janusz Gajos – nie grać siebie” („Świat Książki” 2003) i „Gajos” (Marginesy, 2013; książkę nagrodzono Piórem Fredry).
Opublikowała również dwa zbiory szkiców i artykułów opowiadających o współczesnym polskim teatrze: „Lata tłuste czy chude? – szkice o teatrze polskim 1990-2000” („Errata” 2000) i „Dziwny czas. Szklice o teatrze z lat 2000–2012” (Instytut Książki, 2012).
Wykłada w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Współpracuje również z pismami zagranicznymi: nowojorskim – „Performing Art Journal”, kalifornijskim – „Theatre Journal”, zurychskim – „Individuälitat, Das Magazine”.