Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza

Ocalić od zapomnienia - Krasnystaw

Zapraszamy do Krasnegostawu na Lubelszczyźnie, do KDK na wystawę fotograficzną Tomasza Kłębka – ubiegłorocznego stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zarazem członka Zamojskiej Grupy Fotograficznej, który przez ostatni rok fotografował roztoczańskie drewniane cerkwie. Od 12 stycznia 2022 roku można oglądać wystawę „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” w Galerii i Holu KDK.

Celem projektu Tomasza Kłębka było wykonanie cyklu fotografii zabytkowych drewnianych obiektów budownictwa cerkiewnego znajdujących się na terenie Roztocza, przy użyciu różnorodnych technik fotograficznych, zarówno z ziemi, jak i z powietrza (z wykorzystaniem drona). Większość z 48 drewnianych cerkwi znajdujących się na tym terenie pochodzi z II poł. XVII, a także XVIII i XIX w., ich stan techniczny w wielu przypadkach nie jest zadowalający, a często – pogarsza się z każdym dniem. „Zawsze wiedziałem, że temat architektury drewnianej na Roztoczu ma potencjał, który pozostaje niewykorzystany. Cerkwie są symbolem wielokulturowości wschodniej Polski – to historia zapisana w drewnie – która jest mało znana, a wymaga starannej pielęgnacji i ochrony.” – mówi Tomasz Kłębek. „Mam nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do promowania bogactwa i różnorodności Roztocza, jego atrakcji turystycznych oraz pomoże skierować powszechną uwagę na konieczność inwestowania w zachowanie dziedzictwa tego wyjątkowego regionu.” – dodaje artysta.

Warto wspomnieć, że projekt „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” został dostrzeżony i pozytywnie oceniony przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Tomasz Kłębek znalazł się w elitarnym gronie 78 artystów, którzy otrzymali w roku 2021 stypendium twórcze Pana Ministra w dziedzinie sztuk wizualnych.

Honorowy Patronat nad wystawą „Ocalić od zapomnienia – szlakiem zabytkowych drewnianych cerkwi Roztocza” objęli Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Wystawa w Krasnostawskim Domu Kultury potrwa do 31 stycznia 2022, następnie pokazywana będzie w kolejnym mieście regionu, Hrubieszowie w dn. 2-27 lutego 2022.

Ocalić od zapomnienia - Krasnystaw

Partnerzy: Zamojski Dom Kultury, Zamojska Grupa Fotograficzna, Chełmski Dom Kultury, Krasnostawski Dom Kultury, Hrubieszowski Dom Kultury, Apartament 16, Fundacja Promocji Kultury “Muzykomania”, GQ Music & Media, Łukasz Halczak Fotografia, Stolarka u Skwarka.