Obrazki z podróży – wystawa akwareli

Obrazki z podróży

6 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbędzie się wernisaż monograficznej wystawy Pana Juliana W. Psujka – pochodzącego z Krasnegostawu malarza akwarelisty.

W roku 1983 Artysta opuścił rodzinne miasto i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wyjazd był impulsem, który dał początek działalności malarskiej. W tym czasie powstały pierwsze akwarelowe krajobrazy rodzinnych stron.

Akwarela jest techniką niezwykle trudną. Farba wodna wymaga wyjątkowego skupienia, wyczucia koloru, precyzji i, przede wszystkim, planu. Tym bardziej gdy, jak Pan Julian Psujek, zamiast budować szczegółowe konstrukcje malarskie zamierzamy operować plamą barwną. Tymczasem obrazy zgromadzone na krasnostawskiej wystawie sprawiają wrażenie lekkich, namalowanych z wielką swobodą. Dowodzi to bardzo dobrego opanowania techniki.

Świetny warsztat dostrzec można szczególnie w pracach Okolice Krasnegostawu z roku 2002 oraz Up. State N.Y. z roku 1999.
Obrazki z podróży to zarówno tytuł jak i myśl przewodnia nadchodzącej ekspozycji. Artysta zaprezentuje podczas niej 23 prace, których tematem jest tak rodzinny Krasnystaw jak też widoki ze Stanów Zjednoczonych, utrwalone w pamięci podczas licznych wypraw Pana Juliana.

Koncert – Lubelska Federacja Bardów w Krasnymstawie

Wystawę Pana Juliana W. Psujka „Obrazki z podróży” oglądać będzie można od 6 marca do 30 kwietnia 2020 roku na pierwszym piętrze Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie mieszczącego się w budynku dawnego kolegium jezuickiego przy ul. Piłsudskiego 5A.

Kuratorem ekspozycji jest adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie Maja Toczona-Wal.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie