Maratony Kresowe po raz 12 w Michałowie

Maratony Kresowe Michałowo

Zwycięzcami w głównych wyścigach XII edycji Maratonu Kresowego MTB w Michałowie zostali Wiktor Gindorowicz i Nikola Gliniecka. Mimo tropikalnej aury, w wyścigu wzięło udział blisko trzystu kolarzy, w tym zawodnicy z Litwy i Ukrainy.

Gmina Michałowo jest malowniczo położona na skraju Puszczy Knyszyńskiej, która w tym rejonie jest określana jako “dzika”. Łatwiej na tym obszarze spotkać dzikie zwierzęta niż ludzi. Rzeźba terenu jest urozmaicona, więc wyścig jest atrakcyjny nie tylko pod względem krajobrazowym, ale i sportowym. Na trasie było kilka podjazdów, które były zaskakująco długie, jak na tereny nizinne. Dodatkową atrakcją były tajemnicze obiekty z okresu “zimnej wojny”, ukryte w najdalszych zakątkach puszczy. W przeszłości prowadziły do nich “szerokie” tory ukryte w głębokim wąwozie.

Rywalizacja rowerowa rozpoczęła się tradycyjnie od dystansu Mikro, dedykowanego dla dzieci do 6 roku życia. Każdy z przyszłych mistrzów kolarstwa otrzymał medal i nagrodę ufundowaną przez największą w regionie Hurtownię Zabawek “Biały” z Białegostoku.

O 12:30 wystartowały główne wyścigi na dystansach Maraton i Półmaraton. Dość szybko utworzyła się 5-osobowa czołówka, w której tempo dyktował Wiktor Gindorowicz. Znaleźli się w niej także mistrz Litwy Sarunas Pacevicius, mistrz olimpijski niesłyszących Paweł Arciszewski oraz dwaj czołowi zawodnicy z Półmaratonu Dawid Bojarczak i Waldemar Sadowski. Będący w znakomitej dyspozycji Marcin Zawadzki, który tydzień wcześniej zwyciężył w Orient Gravel na dystansie 120 km, tym razem w wyniku awarii sprzętu, musiał pożegnać się z nadziejami o wygranej.

O zwycięstwie w Maratonie zadecydował sprinterski finisz na ostatniej prostej. Pierwsza trójka zmieściła się niespełna 0,3 sekundy. Bezdyskusyjnie najlepszy tego dnia był Wiktor Gindorowicz. Drugie miejsce zajął Sarunas Pacevicius, trzeci był Paweł Arciszewski. Doskonałą jazdę zaprezentował Tomas Bumbulevicius (After Stars) z Litwy, który startując z 4. sektora przedarł się do czołówki, zajmując 5. miejsce Open. Do końca sezonu zostały dwa wyścigi, ale emocji nie zabraknie, ponieważ kwestia zwycięstwa klasyfikacji generalnej wciąż jest sprawą otwartą.

W Półmaratonie pretendentów do wygranej było co najmniej dwóch. Waldemar Sadowski, zwycięzca z Narewki, ostatecznie musiał zadowolić się drugim miejscem. Po raz siódmy w tym sezonie wygrał Dawid Bojarczak, pieczętując tym samym swoją wygraną w całym cyklu. Czy to znaczy, że w dwóch ostatnich wyścigach zobaczymy Dawida na trasie Maratonu? Trzecie miejsce zajął junior UKS Wygoda Białystok Adam Ostaszewski.

Wśród Pań pewne zwycięstwo odniosła Nikola Gliniecka, której brakuje tylko jednego startu, żeby potwierdzić swoją dominację wśród Pań na tym dystansie. Jak do tej pory Nikola jest niepokonana, czy to się zmieni? W aspekcie sportowej rywalizacji na pewno byłoby to ciekawe. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Citko, która jak twierdzi trasy w Michałowie bardzo lubi. Miejsce trzecie zajęła Barbara Olecko z Olecka, która specjalizuje się ostatnie w wyścigach ultramaratońskich.

Najstarszym startującym w Michałowie zawodnikiem był osiemdziesięcioletni zawodnik z Litwy Juozas Vilkelis, który wygrał jednocześnie kategorię 70+. Co ciekawe starty w wyścigach rowerowych rozpoczął po siedemdziesiątce, gdy z powodu kontuzji nie mógł już biegać…

Dystans Fit liczył 21 kilometrów. Najszybsi tego dnia byli Jakub Bącik i Maja Kateszczenko. W wyścigu Mini dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat najlepsi okazali się Jan Ostaszewski i Anna Supińska.

Maraton Kresowy Michałowo – Wyniki

Maraton

 1. Wiktor Gindorowicz (7R Rowmix Team p/b 72D x BCCR3W) – 2:10:06
 2. Sarunas Pacevicius (Sprint Rowery-pl) – 2:10:07
 3. Paweł Arciszewski (Start Białystok) – 2:10:07

Półmaraton

 1. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) – 1:16:09
 2. Waldemar Sadowski (Zabłudów Team) – 1:16:11
 3. Adam Ostaszewski (UKS Wygoda Białystok) – 1:18:41
 1. Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 1:27
 2. Katarzyna Citko (AGR Podlasie) – 1:32
 3. Barbara Torebko (Olecko) – 1:35

FIT

 1. Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 49:01
 2. Kuczyński Miłosz (MTB Ełk Prostki) – 49:02
 3. Chadukiewicz Jan – 49:04
 1. Kateszczenko Maja (MTB Ełk Prostki) – 57:28
 2. Lulkiewicz Urszula (3T Białystok) – 58:20
 3. Janiak Katarzyna (BIM Ally Racing) – 59:11

Wyścig MINI

 1. Ostaszewski Jan (Szkółka Kolarska Ogrodniczki) – 19:08
 2. Cimaszewski Marcel (Szkółka Kolarska Ogrodniczki) – 19:09
 3. Urban Wiktor (UKS Wygoda Białystok) – 19:09
 1. Supińska Anna (MTB EŁK Prostki) – 21:26
 2. Czajkowska Julia (3T Białystok) – 21:48
 3. Tomaszewska Zuzanna (Szkółka Kolarska Ogrodniczki) – 22:15

Współorganizatorem wyścigu był Urząd Miejski w Michałowie. Wydarzenie uzyskało wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 16 września w Krzywem koło Suwałk. Przedostatni wyścig w sezonie zapowiada się niezwykle szlagierowo, ze względu na bajkowej urody trasę w Wigierskim Parku Narodowym. Więcej informacji i pełne wyniki: www.maratonykresowe.pl