II Festiwal Ognia i Wody w Siennicy Różanej

II Festiwal Ognia i Wody - Siennica Różana

Centrum Kultury w Siennicy Różanej wspólnie z Wójtem Gminy Siennica Różana zapraszają na drugą edycję Festiwalu Ognia i Wody, który odbędzie się w dniu 29 czerwca 2024 r., o godz. 18.00 na terenie parku przy Dworze Sztuki w Siennicy Różanej.

Wydarzenie nawiązywać będzie do Nocy Świętojańskiej, zwanej też Palinocką, Sobótką czy Nocą Kupały. Tegoroczny Festiwal rozpocznie się prezentacją dokonań form artystycznych, działających w Centrum Kultury i Szkole Podstawowej w Siennicy Różanej. Swoje umiejętności zaprezentują m.in. uczestnicy zajęć tańca współczesnego, dziecięcej grupy teatralnej oraz Zespołu Tańca Ludowego Różanecznik.

Po pierwszej części organizatorzy zaproszą publiczność do wzięcia udziału w zaplanowanych aktywnościach – grze terenowej „W poszukiwaniu kwiatu paproci” oraz w warsztatach wicia wianków. Natomiast o g. 20.00 na scenie amfiteatru zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Jawor, działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Artyści pokażą się w specjalnym programie Sobótkowym, który zakończy widowisko obrzędowe przywołujące dawne tradycje najkrótszej nocy w roku. Ciekawostką jest fakt, że scenariusz do widowiska powstał w oparciu o historie mówione zebrane przed laty przez Józefa Dzika wśród mieszkańców gminy Siennica Różana. Pochodzący z Siennicy Różanej choreograf Józef Dzik, to pierwszy kierownik artystyczny zespołu. Ten znakomity samouk, autentyczny miłośnik i wielki znawca kultury ludowej, nie tylko do perfekcji opanował kunszt choreograficzny i umiejętność komponowania wspaniałych widowisk, ale potrafił również wszczepić swe zamiłowania młodzieży akademickiej. Będzie to zatem wieczór sentymentalnych podróży i przywoływania lokalnej tradycji. Zwieńczeniem tej części będzie wspólne wypuszczenie na wodę uwitych wianków i pokaz ogniowy przygotowany przez Teatr Hesperydy.
 
A po wszystkich sobótkowych atrakcjach Dj HERO zaprosi na dyskotekę otwierającą sezon wakacyjny.

II Festiwal Ognia i Wody - Siennica Różana

Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

Na miejscu dostępna będzie także strefa gastronomiczna.