Antoni Teslar Miejsca – Muzeum Krasnystaw

Antoni Teslar Miejsca - Muzeum Krasnystaw

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie w Lubelskiem zaprasza na wystawę „Antoni Teslar. Miejsca”. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 23 września, o godz. 12.00. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog wystawy on-line. Kuratorem wystawy oraz autorką katalogu jest Maja Toczona – Wal.

Antoni Teslar przyszedł na świat 26 maja 1898 roku w Krzeszowicach jako piąte z dziesięciorga dzieci Marii z domu Jakowlew i Francuza Antoniego Teslara. Był przede wszystkim malarzem i rysownikiem ale też emalierem, jubilerem, a nawet epizodycznie projektantem zabawek i wzorów materiałów dla łódzkiego przemysłu odzieżowego. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, warszawskiej Grupy Zachęta oraz działającego w Paryżu Stowarzyszenia Grupa Artystów Polskich we Francji i ich Przyjaciele.

W 1915 roku, śladem starszych braci, wstąpił do Legionów Polskich. Jednocześnie rozpoczął edukację artystyczną jako student nadzwyczajny w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w klasie prof. Miłosza Kotarbińskiego, a kontynuował ją w Szkole Malarstwa i Rysunku prof. J. Mehoffera w Krakowie, w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz – dzięki stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – paryskim Conservatoire National des Artes et Métiers, które ukończył w roku 1930 i gdzie kolejno podjął pracę.

Pod Paryżem Teslar otworzył zakład emalierski gdzie na zmówienie tworzył biżuterię w stylu Art-Deco. W roku 1928 oraz 1929 jego prace prezentowane i nagradzane były na wystawach międzynarodowych w Paryżu i Barcelonie. Już po II wojnie światowej, w latach 60. XX wieku, zaprojektował broszkę Fregata dla polskiej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego ORNO.

Antoni Teslar jako pracownik Conservatorie National des Artes et Métiers w 1930 roku objął funkcję dyrektora w Instytucie Sztuki Rodzimej w Rabacie, stolicy Maroka, gdzie pozostał do roku 1939. Stamtąd podróżował do Włoch i Hiszpanii, a w 1933 roku, wraz z bratem Aleksandrem, jego żoną Jeanne i ich trzyletnim synem wyruszył w trwającą około 18 miesięcy pieszą podróż do Marrakeszu. O podróży rozpisywała się wydawana w Casablance prasa, jednocześnie obwołując Teslara artystą marokańskim.

Do Polski przyjechał w 1939 roku. Nie planował powrotu na stałe, jednak okoliczności zmusiły go do pozostania w rodzinnym kraju. Przez dużą część wojennej zawieruchy podróżował po Polsce w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Latem 1941 roku pojawił się w Krasnymstawie, gdzie pozostawił po sobie 7 widoków miasta i jego okolic, które stały się inspiracją dla powstania wystawy ”Antoni Teslar. Miejsca,,. Po zakończeniu II Wojny Światowej Antoni Teslar powrócił wraz z rodziną do Warszawy gdzie zamieszkał na stałe, a w latach 50. XX wieku malarsko dokumentował jej odbudowę.

Antoni Teslar zmarł w Warszawie 13 września 1972 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Antoni Teslar Miejsca - Muzeum Krasnystaw
Antoni Teslar. Miejsca.
23 września 2022 – 31 grudnia 2022
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Ekspozycja zorganizowana we współpracy oraz ze zbiorów:
  • Rodziny artysty i kolekcjonerów prywatnych
  • Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
  • Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
  • Muzeum Okręgowego w Toruniu
  • Muzeum Warszawy
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
  • Stowarzyszenia absolwentów liceum ogólnokształcącego Im. Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”
  • Kolekcji własnej Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

Sponsorem ekspozycji „Antoni Teslar. Miejsca.” jest Bank Spółdzielczy w Izbicy. Stały sponsor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

Kuratorem wystawy oraz autorką katalogu jest Maja Toczona – Wal