Metafory Istnienia – Wystawa w Galerii Szarej RCKP w Krośnie

„Metafory istnienia” to międzynarodowa wystawa prac plastycznych: malarstwa, rysunku, grafiki, grafiki komputerowe i fotografii, którą można oglądać w Galerii Szarej Regionalnego Centrum Kultur Pograniczna w Krośnie.

Pomysł niniejszej wystawy podchodzi od artystów-plastyków Stojče i Emiliji Tocinovskich, którzy w 2015 roku w Skopje zaprezentowali przekrojową wystawę prac bałkańskich i polskich artystów pod tytułem „Metafory istnienia” (Метафори на постоењето). Zamysłem tej ponadgranicznej wystawy była, oprócz pobudzenia chęci kreatywnego i inspirującego dialogu, również zaprezentowanie impulsów twórczych różnorodnych dziedzin, spomiędzy których dałoby się wysnuć pewnego rodzaju ciągłość, w jaką włączone są działania współczesnych artystów plastyków – na tle obecnych zawirowań społecznych, geopolitycznych i ekologicznych. Violeta Kalikj z Domu Kultury „Koco Racin” w Skopje podczas otwarcia wystawy szczegółowo wymieniała liczne czynniki, które budują to niepokojące tło dziejów – takie jak m.in. technicyzacja, bezkrytyczna konsumpcja, nihilizm, historyczne obciążenia i uwięzienie w sieci niepewności spowijającej kondycję człowieka. Niemniej, jak dodaje Kalikj, pokazane prace plastyczne chcą w tymże momencie historii stawać się „nośnikami komunikatów podstawowych, notatkami ekspresyjnych wartości, które wyrażą siłę przeżyć ze sfery intymności”, takie oto mają szansę, przy pomocy surrealistycznych i symbolicznych wyrażeń, pozwolić na wgląd nie tylko w obszar niepokojów, ale też subtelnego ciepła zwyczajności, której poszukuje człowiek na swej drodze istnienia.

Z tego względu „Metafory istnienia” od samego początku były wystawą interdyscyplinarną i otwartą. W 2016 roku zaprezentowano część obecnych prac w Veles w Macedonii. Natomiast na początku bieżącego roku Kamil Krowicki i Olga Lalić-Krowicka zaprosili Tocinovskich do Polski, umożliwiając zaprezentowanie wystawy w Krośnie. Wśród prac pojawia się zatem m.in. cykl obrazów „Dziwny Las” macedońskich artystów, a także konceptualne fotografie Agnieszki Jarzębowskiej i Olgi Lalić-Krowickiej, ekspresyjne grafiki Marcina Smoli, rysunki Joanny Smoli i Kamila Krowickiego, oraz elektroniczna choć wciąż malarska grafika Jakuba Niedzieli.

Prace wystawia ośmiu artystów z Polski i Bałkanów:
Stojče i Emilija Tocinovski – Macedonia – Malarstwo
Agnieszka Jarzębowska – Polska – Fotografia
Joanna Smola – Polska – Rysunek
Marcin Smola – Polska – Grafika
Jakub Niedziela – Polska – Grafika Komputerowa
Olga Lalić-Krowicka – Polska/Chorwacja – Fotografia
Kamil Krowicki – Polska – Rysunek

Wystawę można oglądać w Galerii Szarej Regionalnego Centrum Kultur Pograniczna – na spotkanie z autorami zapraszamy 16 grudnia 2019 roku o godz. 17.00