Wernisaż wystawy „Obrazki z podróży” Juliana Psujka

Obrazki z Podróży

W miniony piątek, 6 marca, w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbył się wernisaż wystawy autorskiej „Obrazki z podróży” Pana Juliana Psujka – pochodzącego z Krasnegostawu akwarelisty. Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność – w sali ekspozycyjnej obrazy podziwiało ponad 70 osób. Sam Artysta, wraz z Małżonką, również obecny był podczas otwarcia.

Pan Julian Psujek nie jest „artystą po szkole”, malarstwa uczył się sam.

Zaczęło się w roku 1993, 10 lat po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Tęsknota za rodzinnymi stronami skłoniła Pana Juliana do podjęcia pierwszych prób. Wprawki te przez lata przerodziły się w znakomity warsztat artystyczny. Akwarele, w których się Pan Psujek specjalizuje, są niezwykle lekkie, niemal przejrzyste, sprawiają wrażenie malowanych od niechcenia, nonszalancko. Nie jest to prawdą. Farby wodne wymagają skupienia i planu, drogę koloru i miejsce plamy na kartonie należy wyznaczyć z wyprzedzeniem, wbrew pozorom nie ma tu miejsca na improwizację. Chociażby szczyt górski w pracy „Bieszczady”, wydawałoby się będący wynikiem spontanicznych ruchów pędzla, został precyzyjnie wytyczony na granicach plam barwnych imitujących oświetlone i zacienione partie wzgórz.

Tytuł „Obrazki z podróży” jest prostym komunikatem. Skraca dystans między twórcą a odbiorcą i informuje nas bezpośrednio o inspiracjach Artysty. Zwiedzanie ekspozycji jest jak przeglądanie prywatnej kolekcji pocztówek. Pan Julian wpuszcza nas do swoich wspomnień, pokazuje nam widoki które go poruszyły i które chciał uwiecznić. W sumie tych krajobrazów na wystawie zaprezentowano 23 – zarówno te polskie, z okolic Krasnegostawu i nie tylko, ale i z wypraw po Stanach Zjednoczonych.

Julian Psujek

Kuratorem wystawy jest Maja Toczona – Wal.

Organizacja wystawy możliwa była dzięki stałemu sponsorowi Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie – Bankowi Spółdzielczemu w Izbicy.

Ekspozycję „Obrazki z podróży – wystawa akwareli” oglądać można na pierwszym piętrze Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie do 30 kwietnia 2020 roku.

Obrazki z podróży – wystawa akwareli Juliana W. Psujka w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie

Zobacz fotorelacjez wernisażu „Obrazki z podróży” Juliana Psujka na profilu Facebook