440-lecie Zamościa

Zamość - 440 lecie

W wyjątkowym miejscu, w sali Muzeum Zamojskiego, gdzie prezentowane są eksponaty związane założeniem Zamościa, odbyła się konferencja prasowa podczas której oficjalnie ogłoszono kalendarium obchodów 440. rocznicy powstania miasta.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zaprasza mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania, choć z oczywistych względów nie przewidziano hucznych imprez plenerowych. Mimo to, pomysłodawcy obchodów chcą udowodnić, że nawet w czasach epidemii można znaleźć sposób na ciekawe uczczenie tak ważnej rocznicy.

Z początkami Zamościa wiążą się dwie kluczowe daty. 10 kwietnia 1580 roku kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski wystawił w folwarku Jarosławiec dokument lokacyjny „Nowego Zamościa” – nowoczesnego miasta, które w krótkim czasie miało pełnić istotną w ówczesnej Rzeczpospolitej funkcję obronną, handlową i naukową. Nieco ponad dwa miesiące później, dokładnie 12 czerwca 1580 roku, przebywający w Wilnie król Stefan Batory uprawomocnił Akt Lokacyjny Zamościa. Wówczas rozpoczęła się 440-letnia saga miasta, którego mieszkańcy doświadczali nie tylko momentów chwały, ale też musieli stawiać czoła licznym przeciwnościom losu.

Rozpoczynamy celebrowanie 440. rocznicy założenia miasta, będziemy się chwalić naszą historią i wszystkim ją pokazywać. W dziejach Zamościa było bardzo wiele ważnych momentów, takich jak na przykład budowa Akademii Zamojskiej z jej znakomitymi nauczycielami, wspomnę choćby Stanisława Staszica. Remontujemy Akademię i budynek wróci do dawnej świetności. Wiek XVII to najazdy Szwedów i Kozaków, a Twierdza pozostała niezdobyta. Mamy też w historii momenty tragiczne, czego przykładem jest zamojska Rotunda, którą również odbudowujemy, by była wizytówką pamięci o tamtych trudnych czasach. Chcemy zainteresować Zamościem turystów, ale i mieszkańców, którzy być może nie znają lub nie doceniają historii miasta, w którym żyją – mówił na konferencji Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Co znalazło się w programie obchodów 440-lecia? Między innymi uroczysta Sesja Rady Miasta i msza w zamojskiej katedrze.

W Muzeum Zamojskim będzie można obejrzeć oryginał Aktu Lokacyjnego opatrzonego pieczęciami króla Stefana Batorego. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ na co dzień zwiedzający mają sposobność oglądać jedynie kopię tego dokumentu. Na stronie Muzeum Zamojskiego w wersji online będzie prezentowana historia Zamościa przedlokacyjnego, lokacji miasta i jego rozwoju, w formie wykładu doktora Jacka Feduszki – zaprasza dyrektor Muzeum Andrzej Urbański.

10 czerwca swoją premierę będzie miała piosenka o Zamościu przygotowana specjalnie na tę okazję, a 12 czerwca z wieży ratusza zabrzmi „wyjątkowy” hejnał- szczegółów na razie nie zdradzimy. Będzie też wystawa fotografii i gra miejska, ale to tylko nieliczne z propozycji przygotowanych z okazji jubileuszu (program w załączniku).

Obchody 440. rocznicy założenia Miasta nie będą ograniczone do jednego weekendu. Z uwagi na dynamiczną sytuację program urodzinowych wydarzeń został rozłożony w czasie i jest aktualizowany na bieżąco. Szczegółowy harmonogram będzie dostępny na stronie internetowej www.zamosc.pl.

Kalendarium wydarzeń 440-lecia Zamościa

10 czerwca(środa)
Godz. 10:00 Katedra Zamojska, Msza święta w intencji Miasta Zamość
Godz. 11:30 Uroczysta Sesja Rady Miasta Zamość na dziedzińcu Ratusza.

12 czerwca(piątek)
Godz. 12:00 Hejnał z wieży ratuszowej
Godz. 12:15 Czytanie Aktu Lokacyjnego przy udziale Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico” i Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”

Wystawy dostępne od 12 czerwca:
• Wystawa plenerowa „Zamość – miasto idealne. W 440-tą rocznicę lokacji” przygotowana przez Muzeum Zamojskie. Rynek Wielki (do 30 września)
• Wystawa „By Zamość był jak z bajki…” zorganizowana przez Galerię Starej Fotografii Starych Aparatów w Zamościu, ul. Staszica 15 (do 31 grudnia 2020 r.)
• Wystawa „Zamość w malarstwie” – kolekcja obrazów BWA Galerii Zamojskiej (do 30 czerwca 2020 r.)
• Wystawa „Zamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej” – Muzeum Zamojskie. (do 31 grudnia 2020 r.)
• Plenerowa ekspozycja reprodukcji ilustracji Janusza Stannego – „Jan Zamoyski – Hetman Wielki Koronny”. Rynek Wielki (do 30 września 2020 r.)

Godz. 17:00 Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski (ul. Wyszyńskiego 5) „Jan Paweł II – posłaniec odrodzenia wolności, dziedzictwa, patriotyzmu” – konferencje i homilie – prelegent: ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz

13 czerwca(sobota)
Godz. 17:00 Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski (ul. Wyszyńskiego 5)Konferencja „Polska – to imię nas określa, zobowiązuje, kosztuje… Święty Jan Paweł II o patriotyzmie”

14 czerwca(niedziela)
Godz. 17:00 Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski (ul. Wyszyńskiego 5) Homilie nawiązujące do nauczania Świętego Jana Pawła II
Godz. 21:30 Teatr Ognia UTOPIA – widowisko przygotowane specjalnie na urodziny Miasta

27 czerwca(sobota)
Godz. 10:00 Rodzinny Rajd Rowerowy „Rodzina – Rower – Radość”

10 lipca(piątek)
godz. 16:30 Wystawa „Czar starej fotografii. Ostatni Ordynat i Jego Najbliżsi”. Galeria Starej Fotografii i Starych Aparatów, ul. Staszica 19 (do 31 grudnia 2020 r.)

Inne wydarzenia:


„440 lat Zamościa – jubileuszowy spacer z historią”, w dniach 12-14 czerwca 2020 r., godz. 12.00 (zbiórka: siedziba ZCTiH w Zamościu, Rynek Wielki 13 – parter Ratusza)
I Zamojski Konkurs Artystyczny pt. „440 lat minęło” w kategoriach: literacka – wiersz, rysunek/malarstwo, fotografia organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Zamość
Czwartki z Morandem – bezpłatne zwiedzanie Zamościa szlakiem architektury Miasta – 11 czerwca o godz.14:00 oraz każdy czwartek lipca i sierpnia o godz.11:00 (spotkanie przy schodach Ratusza)
Gra miejska z okazji 440-lecia założenia Zamościa. Do pobrania w punktach informacji turystycznej – Rynek Wielki 13 (parter Ratusza), ul. Łukasińskiego 2E (Luneta) w dniach: od 12 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
wystawa pokonkursowa w ramach Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Moje miasto – moja duma”. Organizator – Przedszkole Miejskie Nr 1 w Zamościu (do 31 grudnia 2020 r.)
„Modny Zamość” – wystawa 440 lat zamojskiej mody – Kazamata Wschodnia Bastionu II (do 30 września w godz.15:00-16:00)
„Legendy Dawnego Zamościa” (Stół Szwedzki i Przekazanie Okupu). Inscenizacje będą realizowane w piątki i soboty lipca i sierpnia o godz.18.30 – Kazamata Wschodnia Bastionu II lub w plenerze przed Kazamatą
Gra miejska „Zamojskie Poga(duchy)”.

Zamość 440 lecie

Szczegóły na stronie internetowej Książnicy Zamojskiej